ΒΟΛΛΕΥ: Επιτέλους νίκη για Ένωση Γαλατσίου

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

*Επιτέλους έσπασε το ρόδι η ομάδα βόλλευ γυναικών της Ένωσης Γαλατσίου σε αγώνα που διεξήχθη χθες Δευτέρα 8/12.

Οι γυναίκες του Ηλία Αραμπατζή μετά από πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε με 3-1 σετ εντός έδρας της ομάδας της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 3-1 σετ σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής Κατηγορίας. Ήταν η 1η νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα και επιβεβαίωσε τα σημάδια βελτίωσης που είχε δείξει στον εξ αναβολής αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας με την ομάδα του Παπάγου. Με την νίκη αυτή έπιασε την ομάδα της Ένωσης Βύρωνα και πλησίασε στον πόντο την ομάδα της Μαγκουφάνας.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Γαλατσίου θα είναι την ερχόμενη Δευτέρα 15/12 (21:00) στην Βάρη με την τοπική ομάδα του "Ανάργυρου".

*Νίκη σημείωσε και η ομάδα της ΑΕ Γκράβας στο κλειστό της ομώνυμης περιοχής για την ίδια κατηγορία.

Οι γυναίκες της Γκράβας επικράτησαν στο τάι μπρέηκ με 3-2 σετ της ομάδας του ΑΟΝ Βύρωνος σε αγώνα ο οποίος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 2-0 σετ (25-18,25-20). Το 3ο σετ παραλίγο να αποβεί καθοριστικό καθώς οι φιλοξενούμενες το κέρδισαν με 24-26, γεγονός που έπληξε την ψυχολογία των γηπεδούχων οι οποίες στο 4ο σετ λες και έπαιζαν με σβηστές μηχανές και το έχασαν αμαχητί (16-25). Η εύκολη απώλεια του σετ αυτού "αφύπνισε" τα κορίτσια της ΑΕ Γκράβας, τα οποία μεταμορφώθηκαν στο τάι μπρέηκ και με μεγάλη αποτελεσματικότητα σε σερβίς και επίθεση κατέκτησαν το σετ με 15-9 σετ.

Επόμενος αγώνας για τις γυναίκες της Γκράβας θα είναι επίσης την ερχόμενη Δευτέρα 15/12 (21:45) στο Χαλάνδρι με αντίπαλο τον ΠΑΚ Χαλανδρίου.