ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: νίκη για τον ΠΑΣ Γαλάτσι

ΑΘΛΗΤΙΚΑ , , Updated

Νίκη εντός έδρας και διατήρηση του αήττητου για τον ΠΑΣ Γαλάτσι χθες Σάββατο 29/11.

Μία ακόμη νίκη, την όγδοη συνεχόμενη, πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Π.Α.Σ. ΓΑΛΑΤΣΙ, που αναδείχτηκε νικήτρια στο ντέρμπι με τον Λαρισαϊκό με σκορ 3-2 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου για την Γ' κατηγορία ΕΠΣΑ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, ενώ εξακολουθεί να παραμένει η μοναδική ομάδα όλων των Αθηναϊκών Πρωταθλημάτων, που δεν έχει καμία βαθμολογική απώλεια.

Παράλληλα η ομάδα του Γαλατσίου έχει να επιδείξει δύο ακόμη πρωτιές. Συγκεκριμένα έχει την καλύτερη επίθεση από όλες τις ομάδες της Αθήνας με ενεργητικό 27 γκολ, ενώ διαθέτει και τον πρώτο σκόρερ όλων των Πρωταθλημάτων Χάρη Χαραλάμπους, που έχει πετύχει 10 γκολ. Το Γαλάτσι ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και στα πρώτα 15 λεπτά απώλεσε τέσσερις τουλάχιστον κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, πράγμα που κατάφερε να πετύχει στο 34ο λεπτό, όταν ο Χάρης Χαραλάμπους ελίχθηκε θαυμάσια στην αντίπαλη περιοχή και με άψογο πλασέ σημείωσε το 1-0, επιτυγχάνοντας παράλληλα το δέκατο φετινό του γκολ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μόλις στο 47ο λεπτό, ο Πέτρος Φίλιππας με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το 2-0. Η καλύτερη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 65ο λεπτό, όταν πέντε παίκτες του Γαλατσίου συνδυάστηκαν άψογα, αλλά ο Μπέρμπεκ που ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ότι δεν πέτυχε στο 65', το πέτυχε ο Μιχάλης Μπέρμπεκ στο 73ο λεπτό, όταν με καταπληκτικό σουτ από κτύπημα φάουλ, 25 μέτρα μακριά από την εστία, σημείωσε το 3-0 για την ομάδα του Γαλατσίου.

Μετά το 3-0, οι παίκτες του Γαλατσίου, παρουσίασαν μία αδικαιολόγητη χαλαρότητα, την οποία εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι παίκτες του Λαρισαϊκού και με δύο γκολ του Κώτση στο 78' και στο 82', διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 3-2.

Αρνητικό γεγονός συνιστά η αποβολή του πρώτου σκόρερ της ομάδος Χάρη Χαραλάμπους, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 92ο λεπτό.

Η σύνθεση του ΠΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ (προπονητής Πάρις Βάλβης): Φραγκουλόπουλος, Μπίλο, Βασιλάκης (75' Βαμβακάρης), Αμιράλης, Καραμανίδης (58' Μποζινάκης), Συγγελάκης, Μπέρμπεκ, Κουλούρης, Φίλιππας, Χαραλάμπους, Τσαλιαγκός (74' Διαμαντίδης).

Επόμενος αντίπαλος για το Γαλάτσι η Τόλμη Περιστερίου.