ΒΟΛΛΕΥ: Στην Ένωση Γαλατσίου το ντέρμπι

ΑΘΛΗΤΙΚΑ , , Updated

Το ντέρμπι της Α' τοπικής κατηγορίας ανδρών στο βόλλευ κατέκτησε η ομάδα της Ένωσης Γαλατσίου σε αγώνα που διεξήχθη χθες Παρασκευή 21/11 στο κλειστό του Άλσους Βεΐκου.

Η ομάδα του Ηλία Αραμπατζή κέρδισε με 3-1 σετ το ντέρμπι των αήττητων ομάδων του πρωταθλήματος, Ένωση Γαλατσίου-Κάρυστος και γκρέμισε την πρωτοπόρο Κάρυστο από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γαλατσίου κέρδισε το 1ο σετ με 27-25 σε αγώνα με ανατροπές στο σκορ και πολύ καλές επιθέσεις. Τα 2 επόμενα σετ τα μοιράστηκαν οι δυο ομάδες καθώς η καθεμιά επικράτησε πολύ άνετα (12-25 και 25-12 αντίστοιχα), λες και η αντίπαλος δεν ήταν στο γήπεδο. Στο 4ο σετ χάρις στην πολύ καλή καθοδήγηση του πασαδόρου του Γαλατσίου και τις αποτελεσματικές επιθέσεις της ομάδας η γηπεδούχος κατέκτησε το σετ με 25-22 και μαζί με αυτό και την νίκη και μάλιστα δίχως να χάσει βαθμό.

Τα σετ: 27-25, 12-25, 25-12, 25-22.

Επόμενος αγώνας για την αήττητη και πρωτοπόρο πλέον ομάδα του Γαλατσίου θα είναι την ερχόμενη Παρασκευή 28/11 στην Κερατέα με αντίπαλο την τοπική ομάδα (21:30).