ΒΟΛΛΕΥ: Μεγάλη νίκη για τις γυναίκες της ΑΕ Γκράβας

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Στο κατάμεστο κλειστό της Γκράβας η τοπική ομάδα βόλλευ γυναικών μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα γεμάτο ένταση και ανατροπή που κράτησε πάνω από 2 ώρες, κέρδισε την ομάδα του Παπάγου με 3-1 σετ χθες Δευτέρα 27/10.

Το πρώτο σετ το κέρδισαν οι γηπεδούχες με σκορ 25-22. Στο 2ο σετ η ομάδα του Παπάγου ανέτρεψε το εις βάρος της 4-2 σε 7-16, χάρις στην κακή υποδοχή (δέχτηκε αρκετούς άσους) και τα αρκετά επιθετικά λάθη των γηπεδούχων. Τελικά οι φιλοξενούμενες το κέρδισαν με σκορ 19-25. Στο 3ο σετ ήταν η σειρά της Γκράβας να ανατρέψει διαφορά και ενώ έχανε με 4-7, πέτυχε 5 διαδοχικούς πόντους και προηγήθηκε 9-7. Το σετ αυτό ήταν και το σετ που είχε το μεγαλύτερο σασπένς καθώς η ομάδα της Γκράβας κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να το κερδίσει με 26-24, ενώ έχανε με 23-24. Στο 4ο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, οι γηπεδούχες ανέτρεψαν το εις βάρος τους 0-5 σε 8-5 ενώ από το σημείο αυτό και μετά διατήρησαν μια σταθερή διαφορά 5 πόντων και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του σετ, ούτε και όταν η ομάδα του Παπάγου πλησίασε στους 2 (19-17). Με ψύχραιμες άμυνες και σωστές επιθετικές επιλογές οι γηπεδούχες καθάρισαν το σετ με 25-19 και πήραν μια νίκη πολύτιμη για την συνέχεια.

ΑΕ Γκράβας - ΑΟ Παπάγου: 3-1

Τα σετ: 25-22, 19-25, 26-24, 25-19.