Ένδοξος αποκλεισμός για την εθνική στα πέναλτι

ΑΘΛΗΤΙΚΑ , , Updated

Δεν τα κατάφερε η εθνική Ελλάδος τελικά. Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος αποκλείστηκε στα πέναλτι από την ομάδα-έκπληξη της διοργάνωσης Κόστα Ρίκα και δεν κατόρθωσε να προκριθεί στα προημιτελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Η εθνική μας παρατάχθηκε με τους παίχτες που τελείωσαν τον νικηφόρο αγώνα με την Ακτή Ελεφαντοστού και ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι, παρόλα αυτά κατάφερε να εξισορροπήσει το ματς από το ημίωρο και μετά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 0-0.

Στο β' ημίχρονο η ομάδα του Σάντος πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα δημιουργώντας φάσεις κι ευκαιρίες για γκολ, εντούτοις κόντρα στη ροή του αγώνα, σε μια ανύποπτη φάση, δέχτηκε ένα απρόσμενο γκολ από τον Ρουίς στο 52' του αγώνα με την ελληνική άμυνα να αδρανεί. Η αποβολή του Ντουάρτε στο 67'  και οι αλλαγές του Σάντος, ιδίως η είσοδος του Κατσουράνη, βοήθησαν την εθνική και την έκαναν πιο επιθετική. Αποκορύφωμα των ενεργειών ήταν το γκολ της ισοφάρισης στο 91' από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση σε σουτ του Γκέκα. Στο τέλος του αγώνα η εθνική μας έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μήτρογλου, η κεφαλιά του οποίου εξουδετερώθηκε από τον Νάβας. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ελλάδα είχε και τότε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεζε και δημιουργούσε φάσεις με αποκορύφωμα το σουτ του Χριστοδουλόπουλου, που απέκρουσε ο Νάβας και την κεφαλιά του Μήτρογλου την οποία έστειλε ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας κόρνερ λίγο πριν την λήξη της παράτασης. Με την λήξη της παράτασης αποβλήθηκε ο Φερνάντο Σάντος, στο τελευταίο του παιχνίδι ως προπονητής της εθνικής μας, για διαμαρτυρία και είδε την διαδικασία των πέναλτι από την φυσούνα.

Το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, στην οποία η Κόστα Ρίκα επικράτησε με 5-3, καθώς ο Γκέκας αστόχησε στο τέταρτο πέναλτι (απέκρουσε ο Νάβας).

2-1 ο Ρουίς

Συνολικά η εθνική στον αγώνα που τελείωσε πριν από λίγη ώρα έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε πολλές φάσεις. Όπως και αν έχουν τα πράγματα, η ομάδα αυτή μας έκανε υπερήφανους και πιστοποίησε την διάρκεια που έχει τα τελευταία 10 χρόνια, σε μια διοργάνωση στην οποία πολλές ομάδες που υπολογίζονταν ως φαβορί (Ισπανία, Ιταλία, Αγγλία, Ουρουγουάη) καταποντίστηκαν και μάλιστα με πολύ κακές εμφανίσεις.

ΣΚΟΡΕΡ: 52' Ρούις – 90+1' Παπασταθόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γουίλιαμς (Αυστραλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42' Ντουάρτε, 48' Τεχέδα, 56' Γρανάδος, 70' Ρουίς, 90' Νάβας – 36' Σάμαρης, 72' Μανωλάς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 67' Ντουάρτε (δεύτερη κίτρινη)

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Γκονζάλες, Ουμάνια, Μπόρχες, Ντουάρτε, Μπολάνιος (83' Μπρένες), Κάμπελ, Ρουίς, Ντίας, Γκαμπόα (76' Ακόστα), Τεχέδα (66' Κουμπέρο)

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Χολέμπας, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Καραγκούνης, Σάμαρης (58' Μήτρογλου), Μανιάτης (78' Κατσουράνης), Χριστοδουλόπουλος, Σαλπιγγίδης (69' Γκέκας), Σαμαράς