ΜΠΑΣΚΕΤ: Με το δεξί οι κορασίδες της Ένωσης Γαλατσίου

ΑΘΛΗΤΙΚΑ , , Updated

Πρεμιέρα με νίκη πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ κορασίδων της Ένωσης Γαλατσίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κορασίδων που διεξάγεται από σήμερα Τετάρτη 25/6 στο κλειστό γήπεδο της Ν. Ιωνίας Βόλου.

Η ομάδα του Γαλατσίου επικράτησε της ομάδας ΑΟΝΑ Ηρόδοτος με σκορ 64-61 και ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κορασίδων.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στο τελευταίο ενάμισι λεπτό. Με το σκορ να είναι στο 61-58, η Βαρελτζή έκανε λάθος πάσα με την μπάλα να φτάνει στα χέρια της Καραχάλιου, η οποία με lay up στον αιφνιδιασμό έκανε το 63-58. Ο Ηρόδοτος, ο οποίος από το 28ο λεπτό αγωνιζόταν χωρίς την Σακουλάκη που αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση, απάντησε όταν η Σόπικου ευστόχησε από τα οκτώ μέτρα για το 63-61. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι τυπικά φιλοξενούμενες έκλεψαν την μπάλα, έχασαν όμως την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς το σουτ της Γαλανάκη βρήκε σίδερο. Έτσι, με 8 για τη λήξη, οι παίκτριες του Αλέξανδρου Χριστοδούλου έκαναν φάουλ στην Αγγελική Βιντζηλαίου. Η 16χρονη γκαρντ έχασε την πρώτη βολή, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 64-61 για την Ένωση Γαλατσίου.

Αύριο Πέμπτη 26/6 οι κορασίδες μας αντιμετωπίζουν την ομάδα του Κρόνου Αγ. Δημητρίου (18:00) με σκοπό να ζευγαρώσουν τις νίκες τους.

Δεκάλεπτα: 15-21, 33-29, 55-44, 64-61.

Ένωση Γαλατσίου (Χρυσικάκης): Καραχάλιου 12, Παπαθανασίου 6, Βιντζηλαίου Α. 16, Λογοθέτη, Βιντζηλαίου Στ. 17, Δήμα 6, Χαραλαμποπούλου, Χούμου 7

Ηρόδοτος (Χριστοδούλου): Σακουλάκη 7, Γιαλαμά 4, Σόπικου 11, Μιχοπούλου, Δανδουλάκη Α. 2, Μαυράκη, Βαρελτζή Ε., Βαρελτζή Ν. 7, Γαλανάκη 2, Δανδουλάκη Μ. 28