Πανάξια στους 16 η Ελλάδα!!!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Πανάξια προκρίθηκε στην φάση των 16 του μουντιάλ της Βραζιλίας η εθνική μας ομάδα!

Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος δεν πτοήθηκε από τις 2 αναγκαστικές αλλαγές πριν τελειώσει το ημίχρονο, ούτε από τα 3 δοκάρια και επικράτησε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στην επόμενη φάση των 16, στην οποία θα αντιμετωπίσει την Κόστα Ρίκα.

Κι όμως η αρχή του παιχνιδιού δεν έδειχνε την εξέλιξη που θα ακολουθούσε καθώς είχαμε δύο αναγκαστικές αλλαγές πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Κονέ (στην θέση του μπήκε ο Σάμαρης στο 12ο λεπτό) με πρόβλημα στο αριστερό πόδι, αλλά και τον Καρνέζη λόγω προβλήματος στη μέση (τον οποίο αντικατέστησε ο Γλύκος στο 24ο λεπτό). Παρ' όλα αυτά η εθνική μας όχι μόνο εξισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά κατάφερε να δημιουργήσει και φάσεις με αποκορύφωμα το γκολ του Σάμαρη στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης, σε μια φάση στην οποία ο Σάμαρης έκλεψε την μπάλα από τον Τιοτέ και μετά το 1-2 που έκανε με τον Σαμαρά, πλάσαρε επιτυχώς τον τερματοφύλακα Μπάρυ των Ιβοριανών και άνοιξε έτσι το σκορ.

Στο β' ημίχρονο η εθνική μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι με πολύ συμπαγή άμυνα και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Περιόρισε τα ατού της Ακτής Ελεφαντοστού, ιδίως τον Γιάγια Τουρέ και τον Ντιντιέ Ντρογκμπά που δεν φάνηκαν απειλητικοί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Και όχι μόνο αυτό αλλά είχε η ομάδα μας και δυο δοκάρια σε σουτ των Χολέμπας και Καραγκούνη.

Δυστυχώς ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε στο 74ο λεπτό του αγώνα όταν ο Ζερβινιό μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια πέρασε την μπάλα στον απομονωμένο Μπονί, που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Γλύκο και πέτυχε το 1-1.

Η εθνική μας όμως δεν το έβαλε κάτω και μάλιστα συνέχιζε να έχει καλές φάσεις με αποκορύφωμα το φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 84ο λεπτό, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ, καθώς και το δοκάρι νωρίτερα στην σέντρα-σουτ του Τοροσίδη στο 80ό λεπτό.

Η λύτρωση ήρθε στο 92ο λεπτό του αγώνα, όταν και ο Σαμαράς κέρδισε πέναλτι εντός περιοχής, το οποίο σφύριξε ο διαιτητής. Ο ίδιος ο Σαμαράς το εκτέλεσε ψύχραιμα και έστειλε την εθνική μας ομάδα στις 16 καλύτερες ομάδες, την στιγμή που έχουν ήδη αποκλειστεί παραδοσιακά μεγάλες ομάδες όπως η Ιταλία, η Ισπανία και η Αγγλία.

Ήταν ένας αγώνας στον οποίο όλοι έπαιξαν εξαιρετικά και ουδείς υστέρησε.

Για τον άλλο αγώνα του ομίλου η Κολομβία επικράτησε με 4-1 της Ιαπωνίας και στην φάση των 16 θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο το κλου της βραδιάς ήταν η είσοδος του 43χρονου Φαρίντ Μοντραγκόν στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Οσπίνα.

Η εφημερίδα μας συγχαίρει την εθνική ομάδα για την πρόκρισή της και εύχεται ό,τι καλύτερο πλέον από δω και στο εξής.

ΣΚΟΡΕΡ: 42' Σάμαρης, 90'+3' πεν. Σαμαράς - 74' Μπονί

ΔΟΚΑΡΙΑ: 33' Χολέμπας, 68' Καραγκούνης, 80' Τοροσίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάρλος Βέρα (Εκουαδόρ)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37' Ντρογκμπά, 62' Καλού, 70' Ντιέ

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης (24' Γλύκος), Τοροσίδης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης, Καραγκούνης (78' Γκέκας), Κονέ (12' Σάμαρης), Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Σαμαράς.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ: Μπαρί, Οριέ, Μποκά, Μπαμπά, Κ. Τουρέ, Ντιέ, Τιοτέ (61' Μπονί), Γ. Τουρέ, Καλού, Ζερβινιό (83' Σιό), Ντρογκμπά (78' Ντιομαντέ).

ΣΚΟΡΕΡ:
42' Σάμαρης, 90'+3' πεν. Σαμαράς - 74' Μπονί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης (24' Γλύκος), Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτης, Καραγκούνης (78' Γκέκας), Κονέ (12' Σάμαρης), Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Σαμαράς.