Νίκες για Λίβερπουλ και Τσέλσι

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Στο Λίβερπουλ, μόλις στο 2' η Έβερτον προηγήθηκε με γκολ του Πιενάρ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το φάουλ του Γέλαβιτς ταρακούνησε για τα καλά στο δοκάρι του Τσεχ. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 42', ο Φρανκ Λάμπαρτ έπιασε την κεφάλια από τη σέντρα του Ραμίρες και ισοφάρισε για την Τσέλσι (1-1).
Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου στιγματίστηκε από την αποχώρηση του Τσεχ στην 400ή του συμμετοχή με την ομάδα του Λονδίνου. Ο Τσέχος αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις στον αστράγαλο και έδωσε τη θέση του στον 27χρονο Ρος Τέρνμπουλ που έκανε την πρώτη του συμμετοχή φέτος με την Τσέλσι.

Για την Έβερτον, που είχε μεγαλύτερη κατοχή μπάλας «μοιραίος» ήταν ο Γέλαβιτς ο οποίος έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 71', ένα λεπτό πριν γίνει το 2-1 και στο 93' ο Μπέινς έβγαλε δυο πολύ καλές ασίστ στον Κροάτη που δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει.

Μετά από αυτή την νίκη η Τσέλσι βρίσκεται στην τρίτη θέση με 38 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο και στο -4 από την Σίτι.

Στο Λονδίνο, η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίωρο, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα τρία γκολ της νίκης της με 3-0 επί της ουραγού ΚΠΡ, για την οποία αγωνίστηκε βασικός ο Τζιμπρίλ Σισέ, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Ντέρι.

Ο Λουίς Σουάρες «καθάρισε» νωρίς, με δύο γκολ στο 10' και στο 16' ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αγγερ στο 28'. Η Λίβερπουλ, που δεν είχε τον ασθενή Μπρένταν Ρότζερς στον πάγκο της, έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Ουρουγουανό και άνετα πήρε τους 3 βαθμούς, που την έφεραν στην 9η θέση.