Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική μας στο Μουντιάλ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Πρεμιέρα με το αριστερό για την εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου στο μουντιάλ που διεξάγεται στην Βραζιλία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε από την αντίστοιχη ομάδα της Κολομβίας με σκορ 3-0 και πλέον η νίκη με αντίπαλο την Ιαπωνία στις 20/6 στην πόλη Νατάλ (01:00) φαντάζει πλέον μονόδρομος.

Η κακή μέρα φάνηκε από την αρχή του αγώνα καθώς στο 5ο μόλις λεπτό η Κολομβία άνοιξε το σκορ με σουτ του Αρμέρο, το οποίο άλλαξε πορεία όταν βρήκε στο πόδι του Μανωλά. Όσο περνούσε η ώρα άρχισαν οι παίχτες του Φερνάντο Σάντος να εξισορροπούν το παιχνίδι και να δημιουργούν ευκαιρίες όπως το σουτ εκτός περιοχής του Κονέ στο 45ο λεπτό.

Στο β' ημίχρονο τα πράγματα δεν είχαν αλλάξει μέχρι και το 58ο λεπτό όταν και ο φορ της Κολομβίας Γκουτιέρες μετά από εκτέλεση κόρνερ και ολιγωρία της άμυνας της εθνικής μας. Ίσως τα πράγματα να είχαν αλλάξει αν η εξ επαφής κεφαλιά του Γκέκα έβρισκε στόχο και όχι το δοκάρι του Οσπίνα στο 64ο λεπτό κατόπιν πάσας του Τοροσίδη.

Η τελετή έλαβε σεμνό τέλος στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζέημς Ροντρίγκες να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της ελληνικής άμυνας και με σουτ να νικά τον Καρνέζη, παρά την προσπάθειά του τελευταίου να αποκρούσει την μπάλα.

Οι αλλαγές του Φερνάντο Σάντος (Φετφατζίδης, Μήτρογλου, Καραγκούνης) δεν κατάφεραν να αλλάξουν την ροή του αγώνα.

Τόσο η εθνική μας όσο και η αντίστοιχη ομάδα της Κολομβίας δεν απέδωσαν αυτό που λέμε ελκυστικό ποδόσφαιρο και το τελικό σκορ αποτελεί μαγική εικόνα, καθώς τα γκολ προήλθαν από μεμονωμένα λάθη της εθνικής μας ομάδας, ενώ και η Ελλάδα είχε μεγαλύτερη κατοχή μπάλας. Σε κάθε περίπτωση όμως αν κάποια ομάδα άξιζε περισσότερο την νίκη, αυτή ήταν η ομάδα του Πέκερμαν.

Κολομβία - Ελλάδα 3-0

ΤΑ ΓΚΟΛ: 5'  Αρμέρο, 58' Γκουτιέρες, 90+3' Ροντρίγκες

Κολομβία (Πέκερμαν): Οσπίνα, Ζαπάτα, Γιέπες, Σάντσες, Αρμέρο( 74' Αρίας)