Κράτησε τη διαφορά η United από τη City

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων και παρότι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 9' με το αυτογκόλ του ΜακΑλεϊ, καθάρισαν το ματς στις καθυστερήσεις με τον Φαν Πέρσι.

Η συμπολίτισσα Σίτι έμεινε στο -7 αν και νίκησε σε ένα εντυπωσιακό ματς την Νόριτς με 4-3 εκτός έδρας παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 44', λόγω της αποβολής του Νασρί!

Βασικός ο «Κάρα»

Ο Γιώργος Καραγκούνης έπαιξε βασικός σε όλο το ματς της Φούλαμ με την Σουόνσι, ωστόσο, η ομάδα του ηττήθηκε με 2-1 μέσα στο «Κρέιβεν Κότατζ». Ο Γκράχαμ έκανε το 0-1 στο 19', ο Γκουζμάν το 0-2 στο 52', ενώ στο 56' ο Ρουίζ μείωσε για τους γηπεδούχους, που δεν κατάφεραν να πάρουν έστω τον βαθμό.

Τρίτη με ρεκόρ η Τότεναμ

Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει από την Σάντερλαντ στο «Stadium of Light», ωστόσο, μέσα σε τέσσερα λεπτά ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήρε το διπλό επικρατώντας με 2-1!

Οι «πετεινοί» έσπασαν παράλληλα ένα ρεκόρ που κρατούσε για 52 χρόνια, καθώς κατάφεραν να σκοράρουν και στα 10 παιχνίδια που έδωσαν μακριά από το «Ουάιτ Χαρτ Λέιν» μέσα στη σεζόν!

Το σκορ άνοιξε για τις «μαυρόγατες» ο αρχηγός τους, Τζον Ο'Σέι στο 40ο λεπτό και μ' αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι Λονδρέζοι πίεσαν, ήταν καλύτεροι και δικαιώθηκαν. Στο 48' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουεγιάρ με κεφαλιά σημείωσε ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ, ενώ στο 51' ο Λένον με ωραία ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, όμως ο Μινιολέ πραγματοποίησε δυο εξαιρετικές επεμβάσεις.

Πάρτι της Γουίγκαν

Η Γουίγκαν πέρασε σαν σίφουνας από το «Βίλα Παρκ» επικρατώντας με το ευρύ 3-0 της Αστον Βίλα! Ο Ραμις άνοιξε το σκορ στο 3', ο Μπόις έκανε το 0-2 στο 52' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κονέ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο!

Με γκολ του Πογκρέμπνιακ στο 5' η Ρέντινγκ νίκησε με 1-0 την Γουεστ Χαμ, ενώ τέλος ματσάρα έγινε στo «Μπριτάνια», όπου η Στόουκ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Σαουθάμπτον! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν τρεις φορές, τη μία μάλιστα με δυο γκολ διαφορά (1-3), ωστόσο, η Στόουκ παρότι έμεινε με 10 παίκτες στο 71', κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με το γκολ του Ζερόμ στις καθυστερήσεις!