ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ήττα για την Ένωση Γαλατσίου

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε τελικά η ομάδα βόλλευ γυναικών της Ένωσης Γαλατσίου στον αγώνα που τελείωσε πριν από λίγα λεπτά.

Η ομάδα του Ηλία Αραμπατζή ηττήθηκε στην έδρα της από την πρωτοπόρο Αθηνά Μαγκουφάνας με 1-3 σετ λυγίζοντας στις λεπτομέρειες σε 2 σετ. Επρόκειτο για το ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής καθώς βρέθηκαν αντιμέτωπες η 3η με την 1η της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της Ένωσης Γαλατσίου, η οποία αποδίδοντας εξαιρετικό βόλλευ σε υποδοχή, μπλοκ και επίθεση κέρδισε εύκολα το 1ο σετ με 25-15. Στη συνέχεια η ομάδα της Πεύκης βελτίωσε την άμυνά της και με πολύ καλές επιθέσεις και σερβίς χάλασε την υποδοχή του Γαλατσίου με αποτέλεσμα να ωθήσει τις γηπεδούχες σε πολλά λάθη και στην επίθεση και να κερδίσει τα επόμενα δύο σετ με 24-26 και 14-25. Στο 4ο σετ η ομάδα του Ηλία Αραμπατζή ξεκίνησε πιο δυναμικά και στο σημείο που προηγήθηκε με 20-17 όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στο τάι μπρέηκ. Στο σημείο αυτό όμως δέχτηκε συνεχόμενους πόντους και μάλιστα από μονό μπλοκ ενώ η υποδοχή δεν λειτουργούσε αποτελεσματικά στις επιθέσεις των φιλουξενουμένων. Στο τέλος του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο-πόντο μέχρι που 1 άστοχη επίθεση από το Γαλάτσι και ένας άσος από τις φιλοξενούμενες οδήγησε το σκορ στο τελικό 25-27.

Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Ηλία Αραμπατζή αντιμετωπίζει στον Άγιο Δημήτριο την τοπική ομάδα του Απόλλωνα (7/4) με στόχο την νίκη.

Αναλυτικά τα σετ: 25-15, 24-26, 14-25, 25-27