ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο Παναθηναϊκός κυπελλούχος Ελλάδας

ΑΘΛΗΤΙΚΑ , , Updated

Το 15ο κύπελλο της ιστορίας του και 1ο τίτλο της σεζόν κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού σήμερα Κυριακή 9/2 στο κλειστό "Δύο Αοράκια" στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Σ' ένα κατάμεστο από οπαδούς γήπεδο ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 90-53 του Άρη, ο οποίος αντιστάθηκε για δύο δεκάλεπτα. Ενδεικτικά το ημίχρονο είχε λήξει με επιμέρους σκορ 40-40 με τους κίτρινους, οι οποίοι σημειωτέον αγωνίστηκαν με χρυσή εμφάνιση, να αντιμετωπίζουν ως ίσο προς ίσο τους παίκτες του Παναθηναϊκού.
Σ' αυτό συνέβαλλε ο ενθουσιασμός των νεαρών παικτών του Άρη όπως του Μποχωρίδη και του Βερζένκοβ οι οποίοι δεν φοβήθηκαν απέναντι στους πιο έμπειρους και καταξιωμένους παίκτες του Παναθηναϊκού. Παράλληλα κατόρθωσαν να
κόψουν τη δημιουργία από τον Διαμαντίδη, ενώ αντιμετώπισε πολύ καλά τα «πράσινα» πικ εν ρολ. Παράλληλα ανέβασε το τέμπο του αγώνα, χτυπώντας τον Παναθηναϊκό στο transition λόγω της καλής του άμυνας, ενώ τα... πιτσιρίκια του Μίνιτς βρήκαν και τα μακρινά σουτ.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς, τηρουμένων των αναλογιών, να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να βρίσκουν άμεσες αντιδράσεις κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Κάπως έτσι απάντησαν στο σερί του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε με 25-18 στο 12' μετατρέποντάς το σε 29-33 στο 17' έχοντας επιμέρους σκορ 4-15. Κάπως έτσι το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 40-40.

Στο 3ο δεκάλεπτο άλλαξαν άρδην τα δεδομένα του παιχνιδιού. Ουσιαστικά ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν να παρέμεινε στα αποδυτήρια αφού στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο κατάφερε να πετύχει μόλις 13 πόντους.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο όταν ο Παναθηναϊκός με σφιχτή άμυνά εγκλώβισε τον Άρη ευστοχώντας παράλληλα σε πολλά ελεύθερα σουτ τριών πόντων και τρέχοντας επιμέρους σκορ 35-7. Από κει και πέρα το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον προπονητή των "πρασίνων" Αργύρη Πεδουλάκη να προβαίνει σε αλλαγές, βάζοντας μέσα Γιάνκοβιτς και Χαραλαμπόπουλο και την διαφορά να αυξάνεται αντί να μειώνεται.

Κάρι, Φώτσης και Ματσιούλις οι κορυφαίοι για τους θριαμβευτές που διατήρησαν τον τίτλο τους για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (1), Παππάς 7 (1), Ματσιούλις 13 (3), Γιάνκοβιτς 6

Αρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 9 (1), Μούρτος 5 Αθηναϊου 10 (1)