ΓΑΛΑΤΣΙ: Αθλητική ανασκόπηση του 2013

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Η χρονιά που πριν από λίγες ημέρες αποχαιρετήσαμε χάρισε στην πόλη μας, το Γαλάτσι, αμέτρητες επιτυχίες στον τομέα του αθλητισμού τόσο σε ατομικό, όσο και σε συλλογικό επίπεδο. Ας τα δούμε τα γεγονότα και τους πρωταγωνιστές των επιτυχιών.

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ

Ας ξεκινήσουμε με ατομικές επιτυχίες αθλητών του Γαλατσίου και με τον πρωταθλητή της ενόργανης γυμναστικής Λευτέρη Κοσμίδη. Στις 27 Απριλίου, ο 22χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στην Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας, αποδεικνύοντας άλλη μια φορά ότι οι μεγάλοι αθλητές διακρίνονται για την διάρκειά τους. Επίσης ο πρωταθλητής μας κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξήχθησαν το καλοκαίρι στην Μερσίνη της Τουρκίας.

Περνάμε κατόπιν στη ρυθμική γυμναστική και την αθλήτρια Αντωνία Μπαρκούκη, η οποία κατέλαβε την 2η θέση στο φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία γυναικών. Για το ίδιο άθλημα η Ειρήνη Γκολφινοπούλου κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία παγκορασίδων. Και οι δύο κοπέλες είναι αθλήτριες της ΑΕΣ Ένωσης Γαλατσίου.

Ο Νίκος Αγγελόπουλος είναι αθλητής της ομάδας μπάσκετ της ομάδας του Ρεθύμνου, μιας σπουδαίας ομάδας που κατέλαβε την 4η θέση στην Α1 ανδρών. Πρόκειται για μια πολύ σπουδαία επιτυχία της κρητικής ομάδας, στην οποία συνέβαλε σε μεγάλο βαθμό ο Γαλατσιώτης φόργουορντ που ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες του ΑΟ Γαλατσίου.

Οι επιτυχίες σε ατομικό επίπεδο συνεχίστηκαν και στο άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινγκ-πονγκ) με τον Γαλατσιώτη πρωταθλητή Παναγιώτη Γκιώνη, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο διπλό μαζί με τον Καλλίνικο Κρεάνκα και το χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό στο πλαίσιο του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξήχθη στην Αυστρία στις 13 Οκτωβρίου. Οι διακρίσεις για τον Γκιώνη συνεχίστηκαν και τον Δεκέμβριο στην Στοκχόλμη στο τουρνουά World Tour, όπου κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά. Οι εκπληκτικές του εμφανίσεις τον οδήγησαν στην 8η θέση με τους καλύτερους αθλητές ενώ για το 2014 θα συμμετάσχει στο Europe Cup, όπου θα αγωνιστούν οι 12 καλύτεροι Ευρωπαίοι αθλητές.

Και στο άθλημα του ποδοσφαίρου είχαμε την πρόοδο Γαλατσιωτών ποδοσφαιριστών, οι οποίοι πλέον ανήκουν στο δυναμικό σπουδαίων ομάδων της Ελλάδας. Συγκεκριμένα ο Κωνσταντίνος Βλάχος πήρε μεταγραφή από την ΑΕΚ στον Ολυμπιακό, ενώ ο Σπύρος Ρισβάνης κέρδισε την εμπιστοσύνη του Γιάννη Αναστασίου και παίζει βασικός στην α’ ομάδα του Παναθηναϊκού.

Τέλος θα ήταν μεγάλη παράλειψη να μην επισημάνουμε τον πολύ σπουδαίο Γαλατσιώτη πρωταθλητή της ξιφασκίας Γιώργο Τσουρούτα, ο οποίος πρωταγωνιστεί στο άθλημα της σπάθης κατακτώντας από το 2008 όλα τα πανελλήνια πρωταθλήματα της κατηγορίας του. Εξαίρεση δεν θα μπορούσε να ήταν και η φετινή χρονιά όταν και αναδείχθηκε για 6η συνεχή χρονιά Πρωταθλητής Ελλάδας αγωνιζόμενος για τα χρώματα του Πανελληνίου Γ.Σ.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Σε ομαδικό επίπεδο, οι ομάδες μπάσκετ του Γαλατσίου είχαν την τιμητική τους, ιδίως για τα τμήματα της Ένωσης Γαλατσίου. Η σεζόν 2012-13 περιελάμβανε πρωταθλήματα στις κατηγορίες Νεανίδων, Κορασίδων και Παγκορασίδων ΕΣΚΑ και 2η θέση στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Νεανίδων και Κορασίδων που διεξήχθησαν στην Σκάλα Λακωνίας και Γρεβενά αντίστοιχα. Η χρονιά ολοκληρώθηκε με τις γυναίκες της Ένωσης να βρίσκονται στην 1η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ κατηγορίας στον όμιλό τους και να ατενίζουν με αισιοδοξία το μέλλον.

Τα ρόστερ των ομάδων.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ                                ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ                                 ΝΕΑΝΙΔΕΣ

ΦΕΤΑΝΗ ΕΥΡΟΣΥΝΗ

Η ομάδα ανδρών του ΑΟ Γαλατσίου αγωνίζεται την τρέχουσα σεζόν στη Γ’ εθνική κατηγορία ανδρών στον 1ο όμιλο του Νότου με ανανεωμένο ρόστερ σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν. Μετά από ένα κακό ξεκίνημα η ομάδα αρχίζει σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματά της και προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό στην τοπική κατηγορία.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το τέλος του 2013 βρήκε την ομάδα ποδοσφαίρου ΠΑΣ Γαλάτσι να αγωνίζεται στην Β' κατηγορία της ΕΠΣΑ (τοπικό πρωτάθλημα) και να έχει πετύχει αρκετά καλές εμφανίσεις, οι οποίες της δίνουν την δυνατότητα να ελπίζει ότι θα διατηρηθεί με άνεση στην κατηγορία αυτή και την επόμενη χρονιά.

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Το 2013 βρήκε τις κορασίδες και νεανίδες της Ένωσης Γαλατσίου στο βόλεϊ να έχουν περάσει με χαρακτηριστική άνεση στον επόμενο γύρο έχοντας σχηματίσει ρόστερ με πολύ ταλαντούχες αθλήτριες και ευοίωνες προοπτικές. Οι γυναίκες με νεανικό ρόστερ έχουν πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις στον όμιλό τους και δείχνουν σε κάθε αγώνα ότι αποτελούν έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο για κάθε ομάδα. Οι άνδρες, τέλος, με την πρόσληψη μιας πολύ σπουδαίας προσωπικότητας του βόλεϊ σάλας-παραλίας και προπονητή, του Ηλία Αραμπατζή, έχουν επιτύχει μια αξιοπρεπέστατη παρουσία στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας με δεδομένο ότι πρόκειται τμήμα που φέτος απέκτησε ιδιαίτερη υπόσταση.

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ο Σύλλογος Αντισφαίρισης Γαλατσίου (ΣΑΓ), μετά από τους διεξαχθέντες αγώνες της τελευταίας φάσης του Πανελληνίου Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Τένις Ανδρών Α΄ Εθνικής κατηγορίας του 2013, στα γήπεδα τένις της Ηλιούπολης,  κατά τους οποίους ο ΣΑΓ κατάφερε να παραμείνει για τέταρτη συνεχή χρονιά, στην κορυφή του τένις, δηλαδή στην Α΄ Εθνική κατηγορία της Ελλάδας (super league), αποδεικνύοντας ότι οι σπουδαίες ομάδες φαίνονται από την διάρκειά τους.

Στην τελευταία φάση των αγώνων έλαβαν μέρος: Οι αθλητές του Συλλόγου Τάσος Βενέτης,  Ιωσήφ Αγγελάκης, Γιάννης Παπαχριστόδουλος, Βαγγέλης Καλογερόπουλος και ο προπονητής Γρηγόρης Λούπος.