Κι όμως κερδίζει!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ , , Updated

Η εθνική μας είναι εδώ! Έσπασε την παράδοση επικρατώντας με 79-75 της Ισπανίας έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση, μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης εκμεταλλευόμενη παράλληλα και το δώρο της Κροατίας η οποία νίκησε την Φινλανδία με 63-88 και έδειξε πως κανείς δε μπορεί να την ξεγράψει! Είχε να κερδίσει σε επίσημο αγώνα την Ισπανία από τις 26 Ιανουαρίου του 2002 μετρώντας επτά σερί ήττες, ενώ σε τελική φάση Ευρωμπάσκετ, Μουντομπάσκετ και Ολυμπιακών Αγώνων, είχε να γευθεί το νέκταρ της νίκης από το Μουντομπάσκετ 1998 της Αθήνας (69-62, στις 7/8/1998), ήτοι 15 ολόκληρα χρόνια!

Το Ευρωμπάσκετ τώρα... αρχίζει και η Ελλάδα απέδειξε με τον πιο πειστικό τρόπο πως είναι στη Σλοβενία για κάτι μεγάλο. Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη εμφάνισή της στο τουρνουά «σόκαρε» τους Ισπανούς που ξαφνικά βρίσκονται σε δύσκολη θέση στον όμιλο μιας και έχουν χάσει από τους δύο βασικούς αντιπάλους τους. Την Ελλάδα και τη Σλοβενία.

Η ελληνική ομάδα... έτρωσε σίδερα στην άμυνα, βρήκε όταν χρειάστηκε τα μεγάλα σουτ και αφού βελτιώθηκε στα ριμπάουντ και στις ελεύθερες βολές άνοιξε πλέον τον δρόμο για τη μεγαλειώδη νίκη!

Με τους Ζήση, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Καββαδά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αντρέα Τρινκέρι. Ο νεαρός σέντερ μπήκε με στόχο να κοντράρει τον Μαρκ Γκασόλ και τα κατάφερε παίρνοντας τα 2 πρώτα φάουλ του Ισπανού. Ο Σπανούλης πήρε το 3ο του στο 8ο λεπτό κι έκτοτε ήταν θέμα της Εθνικής να φέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και να κερδίσει τις μάχες απέναντι στον ανεπαρκή Ρέι. Η άμυνα μας αντιμετώπιζε όμως προβλήματα και ο Ρούντι το εκμεταλλεύτηκε. Το -10 (16-26) αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα με την Ελλάδα να έχει χάσει ήδη και 5 ελεύθερες βολές.

Η Ελλάδα στο β' δεκάλεπτο βελτίωσε την άμυνα της, έπαιξε με ενέργεια και μείωσε σε 20-26 με τον Μπράμο με εύστοχο τρίποντο στο 12', ωστόσο και πάλι οι βολές δεν έμπαιναν (10/16). Ευτυχώς όμως που μπήκαν τα τρίποντα των Ζήση, Καϊμακόγλου και ο Μπουρούσης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών, μειώνοντας σε 29-30. Στα 2,57'' πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ζήσης στραβοπάτησε και αποχώρησε τραυματίας. Για καλή μας τύχη ο Σπανούλης είχε ζεσταθεί και με 8 σερί πόντους έγραψε το 37-34 στο 18'. Το 41-38 του ημιχρόνου ήταν υπέρ της Ελλάδας που σούταρε με 50% στα τρίποντα (7/14), είχε μόλις 3 λάθη (έναντι 10) και πάλευε για να επανακτήσει τον έλεγχο των ριμπάουντ (13-19).

Η Ελλάδα συνέχισε την καλή της αμυντική της λειτουργία, ωστόσο και οι Ισπανοί έπαιζαν εξαιρετική άμυνα. Το πρόβλημα των διεθνών ήταν στην επίθεση που έμειναν άποντοι για πέντε λεπτά στο γ' δεκάλεπτο. Το 7-0 των Ισπανών διέκοψε ένα καλάθι του Πρίντεζη που ισοφάρισε σε 43-43. Κι ενώ η Ισπανία έκανε πολλά αβίαστα λάθη, η αδυναμία να πάρουμε το 4ο φάουλ του Γκασόλ του έδωσε την ευκαιρία να πετύχει 11 σερί πόντους γράφοντας το 52-57. Είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος των ριμπάουντ ότι στην τελευταία επίθεση οι Ισπανοί πήραν τρία επιθετικά.

Με όπλο τη σκληρή της άμυνα, η Ελλάδα κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως πάση θυσία ήθελε σκορ. Ο Σπανούλης με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα (62-61) πριν ο Ροντρίγκεθ δώσει ανάσα στην Ισπανία. Οι μάχες ήταν σώμα με σώμα μέσα στη ρακέτα με τον Μπουρούση να δίνει σημαντικές ανάσες (68-64) και τον Μπράμο να κάνει το 70-66 στα 2.15'' πριν το τέλος. Στα τελευταία 2 λεπτά οι Ισπανοί προσπαθούσαν να σταματήσουν τον χρόνο με φάουλ οδηγώντας Σπανούλη, Καΐμακόγλου και Σλούκα στις ελεύθερες βολές, στις οποίες όμως επέδειξαν τρομερή ψυχραιμία χάνοντας μόνο σε μία. Την χαριστική βολή είχε φροντίσει να δώσει ο Μπράμος με τρίποντο 59 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (77-70) και παρά το τρίποντο του Μουμπού οι Ισπανοί δεν κατόρθωσαν να απειλήσουν περισσότερο την εθνική μας ομάδα, η οποία με την καλή της άμυνα και τα ελάχιστα λάθη της έφτασε στο τελικό σκορ 79-75.

Από τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Αντρέα Τρινκιέρι δεν υστέρησε κανείς. Τόσο με το πάθος και την προσήλωση στην άμυνα όσο και με τις επιλογές στην απέναντι πλευρά. Ειδικά ο Βασίλης Σπανούλης που βρέθηκε να παλεύει ακόμα και με τρεις αντιπάλους ήξερε πώς να μοιράσει κατάλληλα τη μπάλα.

Το επόμενο ματς της εθνικής μας είναι μεθαύριο Σάββατο με την Σλοβενία (22:00 ΑΝΤ1)

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκουιλάρ 3, Φερνάντεθ 20 (4), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ρέι , Καλντερόν 5 (1), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9 (1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 2, Μ. Γκασόλ 20 (1), Γκάμπριελ, Μουμπρού 3 (1)

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης10, Ζήσης 4 (1), Σπανούλης 20 (3), Περπέρογλου , Φώτσης, Παπανικολάου 5 (1), Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11 (2), Μπράμος 8 (2), Πρίντεζης 10

Με τους Ζήση, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Καββαδά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αντρέα Τρινκέρι. Ο νεαρός σέντερ μπήκε με στόχο να κοντράρει τον Μαρκ Γκασόλ και τα κατάφερε παίρνοντας τα 2 πρώτα φάουλ του Ισπανού. Ο Σπανούλης πήρε το 3ο στο 8ο λεπτό κι έκτοτε ήταν θέμα της Εθνικής να φέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και να κερδίσει τις μάχες απέναντι στον λίγο Ρέι. Η άμυνα μας αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα και ο Ρούντι το εκμεταλλεύτηκε. Το -10 αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα με την Ελλάδα να έχει χάσει ήδη και 5 ελεύθερες βολές. Η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνα της στη συνέχεια, έπαιξε με ενέργεια και μείωσε σε 20-26 με τον Μπράμο με εύστοχο τρίποντο στο 12', ωστόσο και πάλι οι βολές δεν έμπαιναν (10/16). Ευτυχώς όμως που μπήκαν τα τρίποντα των Ζήση, Καϊμακόγλου και ο Μπουρούσης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών, μειώνοντας σε 29-30. Στα 2,57'' πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ζήσης στραβοπάτησε και αποχώρησε τραυματίας. Για καλή μας τύχη ο Σπανούλης είχε ζεσταθεί και με 8 σερί πόντους έγραψε το 37-34 στο 18'. Το 41-38 του ημιχρόνου ήταν υπέρ της Ελλάδας που σούταρε με 50% στα τρίποντα (7/14), είχε μόλις 3 λάθη (έναντι 10) και πάλευε για να επανακτήσει τον έλεγχο των ριμπάουντ (13-19). Η Ελλάδα συνέχισε την καλή της αμυντική της λειτουργία, ωστόσο και οι Ισπανοί έπαιζαν εξαιρετική άμυνα. Το πρόβλημα των διεθνών ήταν στην επίθεση που έμειναν άποντοι για πέντε λεπτά στο γ' δεκάλεπτο. Το 7-0 των Ισπανών διέκοψε ένα καλάθι του Πρίντεζη που ισοφάρισε σε 43-43. Κι ενώ η Ισπανία έκανε πολλά αβίαστα λάθη, η αδυναμία να πάρουμε το 4ο φάουλ του Γκασόλ του έδωσε την ευκαιρία να πετύχει 11 σερί πόντους γράφοντας το 50-57. Είναι χαρακτηριστικό του προβλήματος των ριμπάουντ ότι στην τελευταία επίθεση οι Ισπανοί πήραν τρία επιθετικά. Με όπλο τη σκληρή της άμυνα, η Ελλάδα κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι, όμως πάση θυσία ήθελε σκορ. Ο Σπανούλης με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα (62-61) πριν ο Ροντρίγκεθ δώσει ανάσα στην Ισπανία. Οι μάχες ήταν σώμα με σώμα μέσα στη ρακέτα με τον Μπουρούση να δίνει σημαντικές ανάσες (68-64) και τον Μπράμο να κάνει το 70-66 στα 2.15'' πριν το τέλος. Στα 59'' με τρίποντο από το