Νίκησε η Ρεάλ με Ρονάλντο

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ,

Λίγες ημέρες πριν από τον πρώτο ημιτελικό για το Copa Del Ray και την κορυφαία κόντρα με την Μπαρτσελόνα, οι Μαδριλένοι έδειξαν τον καλό τους εαυτό κόντρα στην Χετάφε και έφτασαν τους 43 βαθμούς στον πίνακα της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε… ήσυχα στην Μαδρίτη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια δίχως να χουν σημειώσει κάποιο τέρμα.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Σέρχιο Ράμος έκανε το 1-0 για την Ρεάλ και δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κριστιάνο να σκοράρει. Το 2-0 ήρθε στο 62' και μέχρι και το 72', ο Πορτογάλος άσος της «βασίλισσας» είχε σημειώσει άλλα δύο τέρματα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στα τέσσερα, το τελευταίο από εύστοχο χτύπημα πέναλτι. O CR7 με το χατ-τρικ που πέτυχε έφτασε τα 302 γκολ στην καριέρα του με τις φανέλες των Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Ρεάλ.

Στις εξέδρες του γηπέδου ήταν η μητέρα του Πορτογάλου, ενώ οι μερένγκες με μπλουζάκια που φόρεσαν θέλησαν να στείλουν μήνυμα στήριξης στον τραυματία Κασίγιας που θα μείνει εκτός δράσης για τρεις περίπου μήνες.

Η νίκη ήρθε και ως… γιατρικό στις τάξεις της Ρεάλ καθώς τον τελευταίο καιρό μόνο ιδανική δεν είναι η κατάσταση στα αποδυτήρια, μετά και τις αποκαλύψεις περί κόντρας ανάμεσα στους παίκτες και τον Ζοσέ Μουρίνιο.